Każde obuwie niezależnie od przeznaczenia i materiału, z jakiego jest wykonane należy czyścić. Nie wolno obuwia prać w pralce i używać do jego mycia silnych detergentów.
- Obuwie ze skór licowych: Do czyszczenia obuwia należy użyć miękkiej szczotki lub przecierać wilgotną, miękką szmatką albo gąbką w taki sposób, aby nie przemoczyć obuwia.
- Obuwie z materiałów tekstylnych: Jest to obuwie, które dość łatwo się brudzi. Można je czyścić pocierając wilgotną gąbką z udziałem delikatnych środków myjących. Należy jednak pamiętać aby nie doszło do nadmiernego przemoczenia i uszkodzenia spoin klejowych w obuwiu.
- Obuwie ze skór zamszowych: Przed stosowaniem środków pielęgnujących obuwie bardzo dokładnie oczyścić z kurzu i brudu. Niezbędne jest każdorazowe czyszczenie obuwia specjalnymi szczotkami.
- Obuwie z skóry ekologicznej: Brudne obuwie przecieramy lekko wilgotną ściereczką lub gąbką.
- Obuwie z materiałów łączonych: Należy czyścić z zachowaniem zasad dla każdego z materiałów użytych do jego wykonania.
Przemoczone obuwie
Bardzo ważne jest aby przemoczone obuwie najpierw oczyścić z kurzu i innych nieczystości. Wilgoć powoduje wypłukanie ze skóry naturalnej środków natłuszczających, nawilżających oraz barwników. W efekcie skóra staje się sucha, szorstka i ulega pękaniu i łuszczeniu. Zatem koniecznie należy obuwie najpierw oczyścić a następnie suszyć w temperaturze pokojowej, ale z daleka od pieców i grzejników.
Zasady konserwacji obuwia:
• Obuwie skórzane konserwujemy, aby ochronić skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych takich jak: woda, światło, kurz, pot, ścieranie i zarysowania ale także aby zapobiec wyparowaniu z niej środków natłuszczających i nawilżających, które sprawiają, że skóra jest miękka i miła w dotyku. Do skór licowych używamy past, do skór zamszowych nie można stosować past a należy stosować preparaty w aerozolu przeznaczone do tego materiału.
• Obuwie z materiałów skóropodobnych w zasadzie nie wymaga konserwacji. Wystarcza przetarcie suchą lub lekko wilgotną ściereczką. Możliwe jest stosowanie środków konserwujących, ale tylko i wyłącznie specjalnie oznaczonych przez producentów.
• Obuwie tekstylne zdecydowanie nie wymaga konserwacji.
• Obuwie z materiałów różnych łączonych ze sobą należy konserwować zachowując zasadę, iż każdy rodzaj materiału traktujemy z osobna.